fbpx
aku takviyesi nasil yapilir
154 Görünümler

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Araç aküleri çeşitli nedenlerden dolayı boşalabilmektedir. Aracınızın aküsü boşaldığı zaman akü takviyesi yapmalı veya akünüzü değiştirmelisiniz. Akü takviyesi akü takviye kablosu ile başka bir araçtan veya dolu olan bir aküden enerji yüklenerek yapılmaktadır. Akü konusunda bir sorun yaşıyorsanız bizi arayabilir, 7/24 destek hattımızdan yol yardımı alabilirsiniz. Akünüze kendiniz takviye yapmak için uygulamanız gereken süreci de bu sayfada bulabilirsiniz.

Akü Takviye Püf Noktaları

Aracınızın aküsünü takviye ederken püf noktalar önemlidir. Aküsü boş bir araca, başka bir araçtan akü takviyesi yaparken her iki aracın motorunu ve elektrik harcayan tüm mekanizmaları kapatılır. Her iki aracın akü kablolarının ve akü amper güçlerinin birbirine eşit olduğundan emin olunur. Takviye işlemi yaparken takviye kablosunun yalıtkan kısımlarının zarar görmemiş olduğundan emin olunur. Takviye kablosundaki yalıtkan maddeden zarar görmüş kısımlar var ise bu işlem yeni bir takviye kablosu ile denenir. İki aracın akülerinde plastik koruyucular bulunuyorsa, koruyucuları çıkarılır.

Kablo uçları dikkatli doğru bağlanmalı

Takviye kablosu kırmızı ucu aküsü boş olan aracın + (artı) kutbuna, diğer ucu da aküsü dolu olan aracın + (artı) kutbuna bağlanır. Bir sonraki adımda takviye kablosunun siyah olan ucu aküsü boş olan aracın – (eksi) kutbuna, diğer ucu da aküsü dolu olan aracın kaportasında metal olan kısmına tutturulur. Her iki aracın aküsüne tutturmuş olunan kabloların motorun hareketli kısımlarına temas halinde olmadığına dikkat edilir. Aküsü dolu olan araç çalıştırılır. 5 – 10 dakika çalıştırdıktan sonra aküsü boş olan araç çalıştırılır.

Bağlantılar Yapıldıktan sonra arabanın gazına basılmalı

Her iki araç çalıştırıldıktan sonra aküsü dolu olan araç ile 2500 devirde sabit olarak 2-3 dakika gaza basılı tutulur. Araç aküsü şarj olmadıysa tüm işlem basamakları tekrar gözden geçirilir, aşamalar tekrar edilir. Araç çalıştıktan sonra ilk önce aküsü takviye edilen aracın kabloları sökünüz. Daha sonra ise akü takviye eden aracın kablolarını sökülür. Kablolar çıkartılırken önce – (eksi) kutupları daha sonra + (artı) kutuplar dikkatlice sökülür.

Akü Takviyesi Yaparken Dikkat Edilecekler

Akü takviyesi yaparken şarj edecek aracın, aküsü şarj edilecek aracın aküsünün gücünden fazla veya eksik ise işlem başarısız ya da her iki araç için zararlı sonuçlar doğurabilir. Araç akü takviye sağlıklı şartlar halinde gerçekleştirilemiyorsa, her iki araç için daha büyük bir sorun oluşturmaması için teknik servise başvurulur.

Paylaş
Yukarı Çık